TÜRKÇE YETERLİK SINAVI (TYS)

 Yunus Emre Esntitüsü Türkçe Yeterlik Sınavı

İş veya eğitim için bir "Türkçe Yeterlik Belgesi"ne mi ihtiyacınız var?

 

 Türkçenizin yeterli olup olmadığını mı merak ediyorsunuz?

Yunus Emre Enstitüsünün bir sınavı var:

TÜRKÇE YETERLİK SINAVI (TYS)

 

  

 

Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), Yunus Emre Enstitüsü tarafından geliştirilen; okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerinin ölçüldüğü bir muafiyet sınavıdır. Bu sınavda başarılı olanlara Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

 

Neden TYS? 

TYS’den alacağınız "Türkçe Yeterlik Belgesi"yle Türkiye’deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf olabilirsiniz.

 

 TYS Kimlere Yöneliktir? 

Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler, Türkiye’deki üniversitelere başvuru ve kabul için Türkçe dil yeterliğini belgelendirmesi gereken öğrenciler, yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları, Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar, kısacası Türkçe dil yeterliğini ölçmek isteyen herkes TYS’ye girebilir.

 

 Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Adaylar, sınav başvurularını ilan edilen tarihler arasında Türkiye'de Yunus Emre Enstitüsüne, yurt dışında YETKM’lere şahsen veya (belgelerinin eksiksiz olması  koşuluyla) bir yakınları aracılığıyla yapabilirler.

 

 Sınav Uygulaması 

Sınav iki oturumda gerçekleşmektedir. 1. oturumda; okuma, dinleme ve yazma bölümleri; 2. oturumda; bağımsız konuşma ve karşılıklı konuşma bölümleri yapılmaktadır. 1. oturum; okuma bölümü 60, dinleme bölümü 45 ve yazma bölümü 60 olmak üzere toplam 165 dakika sürmektedir. 2. oturum bağımsız konuşma bölümü 10, karşılıklı konuşma bölümü 5 olmak üzere toplam 15 dakikadır. Sınavın tamamı, 180 dakikadır.

 

 Sınav Tarihleri: Türkçe Yeterlik Sınavı Ocak, Mayıs ve Eylül olmak üzere yılda 3 kez yapılmaktadır. Yeterli başvurunun olması durumunda belirtilen aylar dışında da sınav yapılabilir.

 

 Sınav Yeri: Yunus Emre Enstitüsü ve YETKM’ler

Sınav Başvuru Ücreti: Türkçe Yeterlik Sınavı Ücretleri

 * Read this text in English * Прочитайте этот текст на русском языке * Lesen Sie den Text in deutscher Sprache * Lisez ce texte en françaisقراءة هذا النص باللغة العربية.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR