Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  SEVİNÇ HANIMIN BİR GÜNÜ

  (Gelecek zaman, geniş zaman, -ip ulacı, şimdiki zaman, emir kipi)

  SEVİNÇ HANIMIN BİR GÜNÜ

  Sevinç Hanım akşamlan erken yatıyor. Sabahlan da saat yedide uyanı­yor. Elini, yüzünü yıkıyor. Saat yedi buçukta kahvaltısını yapıyor. Sonra dişlerini fırçalıyor. Elbisesini giyiyor. Saat sekizde kapıyı kilitleyip işine gi­diyor. Sevinç Hanım bir üniversitede öğretmendir. Özlem Hanımla aynı üniversitede çalışıyor. Bu akşam Sevinç Hanımın misafirleri gelecek, bu yüzden işinden saat beş buçukta çıkıyor. Otobüsle eve dönüyor. Misafirle­re börek ve pasta hazırlıyor. Misafirler akşam saat dokuzda geliyorlar. Hep­si misafir odasında oturuyor ve sohbet ediyorlar. Sevinç Hanım, Özlem Ha­nıma: "Ne içersiniz?" diye soruyor.

  O da: "Ben yalnızca çay içeceğim." diye cevap veriyor. Ahmet Bey kah­ve, Lâle Hanım ve Erol Bey de çay istiyorlar. Sonra pasta ve böreklerden de alıyorlar. Onlar Sevinç Hanıma: "Elinize sağlık. Hepsi çok güzel olmuş." diyorlar. Sevinç Hanım da onlara: "Afiyet olsun." diyor.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.