Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  SÜTÇÜ KIZ

  SÜTÇÜ KIZ

   

  Kiraz, bir dağ köyünde yaşar. Köyde yeşil ağaçlar ve tertemiz bir hava vardır. Kiraz çok çalışkan bir kızdır. Her sabah erkenden uyanır, inekleri ve koyunları sağar, bütün evi temizler. Annesi ile babası onu çok sever, on­dan çok memnunlardır.

  Bir gün annesi Kiraz'a "Bir hafta sonra bayram geliyor, ama biz sana hediye alamayız, çünkü paramız yok. Sen sütü sağ sonra kasabaya götür, sat, ne istersen onu al." der. Kiraz buna çok sevinir. Sabah erkenden kal­kar, sütü sağar, yeni elbiselerini giyer, sütü bir kovaya doldurur. Süt kova­sını başının üstüne koyar ve kasabaya doğru yürümeğe başlar.

  Kiraz yolda sürekli hayal kurar. "Şimdi bu sütü satarım. Paramla yüz tane yumurta alırım. Civciv çıkarırım. Civcivler büyürler ve tavuk olurlar. Civcivlerin yansını satarım, yansım evde bırakırım. Yavruların da yavrula­rı olur. Böylece lavuklanm her yıl İki kat çoğalır. Ben de tavukları satar, mek alırım ve bir iki yıl sonra kocaman bir inek sürüsüne sahip olurum." diye düşünür, ama bu hayallerle önündeki taşı görmez ve yere düşer. Süt kovası ileriye fırlar ve bütün süt yere dökülür. Bir anda yumurtalar, civciv­ler, tavuklar ve inekler hayal olur.

   

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.