Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  “Dünyada Türkçe ve Yunus Emre Enstitüsü”

  Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Pof. Dr. Hayati Develi, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi'nde "Dünyada Türkçe ve Yunus Emre Enstitüsü" adlı konferans verdi.Konferansa Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Erturhan, Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Toparlı, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.Konferans öncesinde konuşan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Emin Eminoğlu, "40. yılını kutladığı bu günlerde üniversitemizin dışarıya açılması, Türk dilini öğretme ve Türk kültürünü tanıtma açısından önemli bir adım olan, üniversitemiz ile Yunus Emre Enstitüsü arasında imzalanan işbirliği protokolünün önemini vurguladı ve bu tür çalışmalar ve etkinliklerin devamını dileyerek, konferansa emeği geçenlere teşekkür etti.Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Pof. Dr. Hayati Develi, konferansta Türkçenin zengin ve yaygın bir dil olduğuna vurgu yaparak yapılan araştırmalarda Türk dilinin konuşur sayısının çokluğu bakımından dünyada beşinci sırada yer aldığını ifade etti.


  Türkçenin iletişim dili olduğu kadar, ticaret, siyaset, bürokrasi dili olarak da yaygınlık kazanması için herkese ve her kuruma görevler düştüğünü belirten Prof. Dr. Develi, Yunus Emre Enstitüsünün 28 ülkede 35 merkezde Türkçe öğretimi ve Türk kültürünün tanıtımını yapan bir kurum olarak, bu konularda sürdürülen faaliyetleri ve projeleri hakkında da bilgi verdi.

  Konferansın adından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Develi'ye plaket takdim etti.

  Yunus Emre Enstitüsü ve Üniversitemiz Arasında Protokol İmzalandı
  Onursal Başkanlığını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı Türkiye Yunus Emre Enstitüsü ile Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) arasında protokol imzalandı.

  Rektörlük Makamında gerçekleşen protokol törenine Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Prof. Dr. Sami Hizmetli, CÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Toparlı, Türk Dili Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emin Eminoğlu katıldı.

  Protokol töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Kocacık, Enstitü Başkanı Prof. Dr. Develi'ye teşekkür ederek, "Yunus Emre Enstitüsü ile Türkçemizin tanıtılması, geliştirilmesi öğretilmesi, Türk kültürünün yabancı ülkelerde tanınmasına ve bilinmesine katkıda bulunmak amacıyla bir eğitim kurumu olarak bunu bir görev kabul ettik. Enstitümüzle bu konuda iş birliği yaparak amacımıza daha iyi ulaşacağımızı düşündük. Protokol imzalanmasını bugün tamamladık, peşinden icraatlar ve uygulamalara başlayıp bu amaca uygun fiiliyatları gerçekleştirip Türkçemize, kültürümüze güzel bir hizmette bulunmak istiyoruz." dedi.

  Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ise "Biz Yunus Emre Enstitüsü olarak dünyada Türk dilinin öğretilmesi ve Türk Kültürünün tanıtılması görevini üstlenmiş bir kamu kurumuyuz. Bu amaçla görevimizi daha iyi yerine getirebilmek için Türkiye üniversiteleri ile çeşitli protokoller yapıp güçlerimizi birleştiriyoruz. Hem dışarıdan gelen öğrencilerin burada eğitim alması hem de üniversitelerimizin birikimlerinin yurt dışına götürülüp tanıtılması konusunda bugüne kadar pek çok üniversite ile verimli işbirliklerimiz oldu. Bugün imzalamış olduğumuz protokol bu işler için Cumhuriyet Üniversitesi ile iyi bir başlangıç olacaktır. Bunu imza olarak bırakmayıp fiiliyatta çok verimli işbirlikleri yapabileceğimizi ümit ediyorum. Ve bu konudaki desteklerinden dolayı Sayın Rektörümüze çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

  Konuşmaların ardından karşılıklı olarak protokol imzalandı.

  Ziyarette Rektör Prof. Dr. Kocacık, Başkan Prof. Dr. Hayati Develi'ye kalem hediye ederken, Başkan Prof. Dr. Develi ise Rektör Prof. Dr. Kocacık'a "Mukaddes Emanetler" adlı katalog armağan etti.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.