Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Pişmanlıkla Yaşamak İyi Değildir - Diana KANIBEKOVA

            Bir insanın yaşaya bileceği en kötü duygulardan biri olan pişmanlık, bir çaresizlik durumudur. İnsan geri dönüp pişman olduğu durumu düzeltmek ister fakat bu mümkün değildir. Bu da en kötü duygulardan biri olmasını açıklamaya yeter de artar.

            Bu sebeplerdir ki pişman olacağı davranışları önceden bilip buna göre davranmalı ve o hatalara hiç düşmemelidir. Fakat elbette ki pişmanlık dünyanın sonu değildir. İnsan hemen kendini toparlamaya bakmalıdır. Tüm insanlar yaşamları boyunca kimi şeylerden pişmanlık duyarlar.

            Benim de pişman olduğum durumlar olabilir. Mesala bazen anneme kızarım. Ama kızdıktan sonra her zaman pişman olurum. ‘’Keşke böyle söylemeseydim.’’diye düşünürüm. Bazen de arkadaşlarıma ve kardeşlerime kızarım. Onlarla kavga ederim. Ama sonra çok pişman olurum. Böyle düşüncesizce yaptığımız bir hareket hem kendimizi üzmemize hem de sevdiklerimize zarar vermemize sebep olur.

            Çocukluğumda abimle kavga ediyorduk, dövüşüyorduk ve birbirimize kızıyorduk. Bazen onun söylediklerini dinlemiyordum. Ama o ilkokulu bitirip gittikten sonra yaptığım her şeye çok çok pişman oldum. Keşke öyle yapmasaydım, onu dinleseydim, keşke onunla kavga etmeseydim, dövüşmeseydim. Şimdi ben abimi çok özledim. Ben onunla en mutlu günlerimi geçirdim. Eğer benim geçmişe dönme imkanım olsaydı, ben kesinlikle abimle geçirdiğim zamanlara dönerdim... Ama iş işten geçirdikten sonra ne yaparsak yapalım o zamanlara bir daha geri dönemeyiz. Bardak kırıldıktan sonra parçalarını birleştirmek mümkün değildir. Bu nedenle bin kere düşünüp bir kere yapmak lazım. Bardak kırılmadan onu korumaya çalışmalıyız. Bu yüzden neler yapmış olsak da pişman olmayıp, kendimizi düzeltip, iyi bir hayat geçirelim.


  Diana KANIBEKOVA -  02.02.2015

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Yorumlar   
  -1 # huban aslan 23-03-2015 19:27
  Bence super olmus ama kompozisyonun ne demek oldugunu ve bazi taktikler de yazsaydiniz cok daha iyi olurdu. Boyle seyleri bekliyorum.
  Tesekkurler...
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.