Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Ne Yaparım - Boogaçı Döölötaliev

            İnsanoğlunun her özelligi yaptiği şeylerinde bulunur. Ne zaman, nasıl ve ne yaptığımız hepimizde farklı. Bazı şeyler bize ilginc görünürse, bazıları çok garip gelir. Bazıları bizi şaşırtırsa, bazıları güldürür.
  İnsan bir şeyi durup dururken yapmaz da. Her işin kendisine ait bir zamanı olur. Zamanı gelince onu yapar ve onlardan keyif alır, huzur bulur.
           Mesela, ben keyfimi kaçirdiğim zaman müzik dinlerim veya sokaklarda, parklarda yalnız gezerim. Müziğin sesi beni başka yerlere götürür, temiz umutlara ulaştırır. Aslında bunlar gerçekleşmesi zor olaylardandır ama müziği duyunca benim için gerceğe çevirilir onlar. Parklarda ise doğayla iç içe olurum. Doğa müziği olan kuşların ötüşlerini, küçük cocukların gülmelerini, rüzgarla ağaç yapraklarını hışıltılarıni 1dinlerim. Bazen de onunla konuşurum. Boylece kaçan keyifime yeniden ulaşıp kendimi daha güçlü hissederim.
           İnsanın işleri her zaman güzel gitmez. Bazen her seyi şik olsa, bazen tam tersi olur. Bu durumda insan cok sevinir veya cok üzülür. Ben de böyle günleri yaşadım. Ama zamanla bu sorunu çozümünü bulmaya calıştım ve onu başardım. İşlerim cok güzel gittiğinde Allah’a teşekkür ederek sonrakı günler1de böyle olması için dua ederim. Tam tersi olduğu zaman “Bügün benim günüm deyil. Bügün olmazsa inşallah yarın olacak . Allah’hın istediğidir!” diyerek kendimi teselli ederim. Bu bana çok yardım eder ve ertesi gün gercekten her şey tamamen olmazsa da yerine gelir.
           Sorunsuz hayat yoktur. Her yaşadığımız günde değisik problemler cıkar. Böyle günlerde kişinin durumu iyi olmaz. “Her gun sorun, cozülmez sorunlar” diyerek derin yerlere dalar. Küçük sorunu bile büyük yapar. Aslında bu doğru degil. Derinlere dalmanın yararı yok. Hiç yok. Çozülmez sorunlar da yok. Siz çözumu bulamadığınız zaman yardıma “zaman”gelir. Her sorunun ilaçı ve çözümü zamandır. Ben sorun yasadığımda onlara önem vermem. Onemi daha çok çozümünü bulmaya veririm. Size de bunu tavsiye ederim.
           Bu hayatta insan olarak geldiğimiz zaman insanca yaşamalıyız. İnsana ait niteliklere, sezgilere ve iyi taraflara sahip olmalıyız. Ben bunlara çok özen gösteririm. Hepsini başarabildim dersem yanlış olur. Tabi ki eksiklerim var. Düzeltmeye çalışırım. Cok zor. Ama bilirim ürünleri mutlaka tatl1i olacaktır. Bu nedenle bir yerde yürüdüğümde iyimser ve düzenli olmaya, insanlar zorluk çektiği zaman yardim etmeye, bana kimse kötülük yaptığında ona iyilik yapmaya, hata yaptığı ve suc işledığım zaman onları düzeltmeye çalışırım.

  Yazan: Boogaçı Döölötaliev
  (Türkçe öğreniminde 5. ay)
  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi
  Okutman: Burhanettin Çekiçi
  Konusu: Ne zaman ne yaparım

   
  Yorumlar   
  0 # Yapmaa be123789456aa 04-11-2015 12:25
  Çoook güzel olmuş ellerine saglık
  Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla