Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Keşke Böyle Olmasaydı - Eliza ABSAMAT KIZI

                İnsan doğumundan ölümüne kadar öğrencidir. Çünkü insan, her gün, hatta her an yeni şeyler öğrenmektedir. Hiçbir insanın bilmediği şeyleri öğrenirken hata yapmaması mümkün değil. Ama insan hata yaptığını bir süre sonra anlar. Hem o yaptığı hatasından ders alır hem de pişman olur. ‘’Keşke böyle olsaydı veya olmasaydı .’’diye. Ben de size geçmişte yaptığım ve sonra pişman olduğum hatıralarımdan bir kaç tanesini anlatayım:

                 Ben bir işi her zaman yanlış yapardım. Her yanlış yaptığımda annem bana hatırlatıyordu.’’Böyle yapma.’’diye. Dediklerine kulak asmadığım için bazen bana kızıyordu. Elbette annem bana kızınca üzülürdüm. Ama annemin ‘’İyi insan olsun.’’diye bana böyle yaptığını o zaman ben anlamıyordum. Yanlış yaptığımı büyüdüğümde anladım. Keşke yanlış yaptığım günlerde olsaydım annemi üzmezdim. Keşke yanlış yapmasaydım.

                 Lisede, 9. sınıftayken matematik dersinden sınava katıldım. Orda ikinci oldum. Ama öğretmenim liseye geldikten sonra  ‘’Birinci olmalıydın ikinci oldun.’’dedi. Çünkü bazı bildiğim sorulardın cevabını yanlış yapmışım. Keşke yanlış yapmasaydım.

                11. sınıfı bitirdikten sonra devlet sınavına katıldım. Ama çok çalışmadığım için yüksek puan alamadım. Ben doktor olmayı istiyordum. Keşke çok çalışsaydım. Keşke doktor olup insanlara yardım etseydim.

                Hayatımda ‘’Keşke’’ olsa da verdiği nimetler için Rabbime şükrediyorum. Benim yaptığım hatalar bana ders oldu ve ben o hataları tekrar yapmak istemiyorum. Kendime hangi iyilikleri diliyorsam size de dilerim ve benim hatalarımı sizin de yapmamanızı temenni ederim.

  Yazan: Eliza ABSAMAT KIZI

  Okutman: Recep YÜRÜMEZ

  Tarih: 12.02.2014

  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.