Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Türkiye Bursları - Türkçe Öğretimi

  Türkiye Türkçesi, dünya üzerinde yüz milyona yakın kişi tarafından konuşulan modern bir dildir. Bu yönüyle Türkçe; Çince, Arapça, Hinduca, İngilizce, İspanyolca, Rusça, Fransızca, Portekizce gibi dillerden sonra dünyada en çok konuşulan dillerden biridir.

  Türkiye Bursları kapsamında ülkemizde yükseköğrenime hak kazanan öğrencilerden Türkçe bilmeyenlere 1 yıl boyunca ücretsiz Türkçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Türkçe hazırlık eğitimi, yalnızca Türkçe eğitim veren bölüm ve programlar için değil, İngilizce ve diğer yabancı dillerle eğitim verilen bölüm ve programlara yerleşen ve Türkçe bilmeyen bütün öğrenciler için zorunludur.

  Türkçe hazırlık eğitimi, öğrencilerin üniversite eğitimini görecekleri illerde bulunan Türkçe öğretim merkezlerinde (TÖMER) verilmektedir. 8 ay süren ve Haziran ayında sona eren Türkçe hazırlık eğitimi sonrasında öğrencilerin C1 düzeyinde Türkçe Yeterlik Belgesi alması beklenmektedir. Haziran ayında C1 belgesi alan öğrenciler başarılı kabul edilerek kayıt oldukları bölümde üniversite eğitimine devam ederler. Başarısız olan öğrenciler için Eylül ayına kadar ek süre ve sınav hakkı tanınmaktadır.

  Eylül ayına kadar başarılı olamayarak Türkçe hazırlık eğitimine devam edecek olan öğrencilerin bursları 1 yıl süreyle dondurulur ve TÖMER ücretleri ödenmez. Öğrenci takip eden 1 yıllık eğitimi neticesinde C1 Türkçe Yeterlik Belgesini almaya hak başarırsa bursu yeniden başlatılır ve kaydedildiği bölümde eğitim hayatına devam eder.

  İkinci haklarında da C1 Türkçe Yeterlik Belgesini almayı başaramayan öğrencilerin bursu ve kaydı iptal edilir.

  Türkçe Yeterlilik Düzeyleri

  Temel Düzey (A1 ve A2)

  Orta Düzey (B1 ve B2)

  İleri Düzey (C1 ve C2)

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.