Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  YORULAYIM DEME

  f-t-lık eki, istek kipi, geniş zaman, -ip ulacı, ettirgen eylem)     

  YORULAYIM DEME

  Hoca'nın kansı, yaşa mı basar, taşa mı basar, ne yaparsa, günün birin­de sancılanır. "Aman efendi, her işi yüz üstü bırak da, bana bir hekim ye­tiştir!" der.

  Rahmetli' nin telaşından eli, ayağı dolaşır. Kendini toplayıp da dışarı alıncaya kadar, kansı, nereden akiına gelirse, tutar, bir tas su içer. Niye derler ki, "Acı acıyı; soğuk su sancıyı giderir." diye. tetiği su sancıyı bıçak gibi keser; gayri hekimlik, hâkimlik hiçbir şeyi kalmaz. Kocasının ardın­dan seslenir:

  "Efendi, efendi; sancım kesildi; sakın elin adamım boşuna yorayım de­me!"

  Bu haber üstüne, Hoca pergelleri daha çok açar. Üç adımda hekimin evini bulur.

  Hekim başı der: "Sabah sabah bizim hatun sancılandı, seni alıp götü­recektim ya, Allah'tan sancısı kesildi, boşuna yorulayım deme!"

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.