Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  KEDiLER

  (+lı eki, tlık eki, geniş zaman, ettirgen eylem)   158

  KEDiLER

  Kediler güçlü, güzel ve akıllı hayvanlardır. Çok iyi koşar, tırmanır ve atlarlar. Sessizce yürürler. Karanlıkta hiçbir şey görmezler, ama çok az ışıkta insanlardan daha iyi görürler.

  Kediler aşağı yukarı 13-14 yıl yaşar. Fare ve kuş yakalarlar, süt içmeyi çok severler. Dünyanın en ünlü kısa tüylü kedileri Siyam kedisi ve kuyruksuz Van kedisidir. Uzun tüylü kedilerin en ünlüleri Ankara kedisi, Van kedisi ve İran kedisidir. Ankara kedilerinin yumuşak, uzun ve beyaz tüyleri vardır. Gözleri mavi, san ya da yeşil renktedir.

  Van kedisi de Ankara kedisi gibi beyaz tüylüdür. Bunlardan başka Sibirya, Tibet ve Moğolistan'daki uzun, şık yumuşak tüylü Palles kedisi de güzelliği ve sevimliliğiyle kendini insanlara sevdirir.

  Bazı insanlar kediler dokuz canlıdır, diye düşünürler. Siyah renkli kediler ise bazı insanları korkutur, kedi tüyleri ise bazılarını kaşındırır ya da hapşırtır.