Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  KAPALI ÇARŞI

  (Hem ... hern bağlacı, tca eki, geniş zaman, bildirme eki, +a kadar)       

  KAPALI ÇARŞI

  istanbul'da iki kapalı çarşı vardır Biri Eminönü'ndeki Mısır Çarşısı, öbürü ise Kapalı Çarşı'dır. Mısır Çarşısı'nda daha çok yiyecek maddeleri vardır. Burada turistler için en ilginç şey tarihi baharatçılardır. Burada çok çeşitli baharatlar satılır.

  Kapalıçarşı ise hem büyüklüğü hem de çok çeşitli dûkkânlarıyla tu­ristlerin ilgisini çeker. Burada kuyumcular, antikacılar, bakırcılar, halıcılar, yorgancılar, terlikçiler ve hediyelik eşya dükkânları vardır. Hiçbir turist burada kendisini yabancı hissetmez, çünkü satıcıların hemen hemen hep­si en az bir yabancı dili az da olsa konuşur. Buradaki esnaflar Bulgarcadan Sırpçaya, Finceden Japoncaya kadar birçok dili konuşurlar.

  1954 yılında Kapahçarşı'da bir yangın çıkmış ve yangından sonra çar­pıda birçok dükkân ve esnaf değişmiştir.

  Kapalı Çarşı 1987 yılında istanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nin öğ­rencileri tarafından restore edilmiştir.

   

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.