Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  HAYVAN SESİ

  (Geniş zaman, -ip ulacı, ad durum ekleri)     

  HAYVAN SESİ

  Geyik sansardan korkar, sansar kaplandan, kaplan da ayıdan. Ayı çok kuvvetlidir ve insan için son derece tehlikelidir.

  Ülkenin birinde avcılar hayvanların sesini taklit edebilen bir alet ya­parlar. Bir gün avlanmak için oklarını, yaylarını alıp ormana giderler. Ge­yik avlamak isterler; onun için aletten geyik sesi çıkarırlar.

  Bir süre beklerler ve geyikler gelir. Avcılar tüfeklerini ateşlerler. Bu arada geyik sesi duyan sansarlar da oraya gelir. Avcılar sansar görüp kor­karlar, ama sansarı korkutmak için kaplan sesi çıkarırlar. Sansar korkup kaçar, ama bu kez de kaplan gelir. Bunun üzerine avcılar ayı sesini taklit ederler. Kaplan ayıdan korkup uzaklaşır oradan, ama ayı avcıları görüp on­ları yer.

  Derinde saklı gerçekleri bilmeyip dış görünüşüne bağlı kalan insanlar ayıların avı olurlar.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.