Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  DOĞUM GÜNÜ

  (Gelecek zaman, şimdiki zaman, tamlayan durumu, belirli geçmiş zaman)

  DOĞUM GÜNÜ

  Bugün Şermin'in doğum günü. Şermin on yaşına girecek. Bütün sınıf arkadaşarını evdeki partiye davet etti. Doğum günü partisi için annesi pas­ta, kek ve tatlı yaptı. Kuruyemişçiden kuruyemiş, bakkaldan kola aldı. Şer­min partide en güzel elbisesini ve ayakkabısını giyecek, çünkü bu parti onun için çok önemli.

  Şermin'in annesinin adı Fatma, babasının adı Kâzım'dır. Fatma Hanım ev hanımıdır. Kâzım Bey ise mühendistir. Fatma Hanım ve Kâzım Bey, Şermin'den habersiz ona güzel bir hediye aldılar.

  Bütün sınıf arkadaşları geldi. Hep birlikte yediler, içtiler, oynadılar ve çok eğlendiler. Parti saat üçten altıya kadar sürdü. Partiden sonra arkadaşları evlerine gittiler.

  Şermin partiden sonra odasına gitti. Annesi ve babasının kendisine küçük de olsa bir hediye almadıklarına üzüldü. Tam o sırada annesi ve ba­bası odasının kapısından İçeri girdiler. Kâzım Bey işinden geç çıktığı için hediyeyi geç getirdi. Şermin babasının elinden paketi aldı ve heyecanla aç­tı. Paketin içinden Şermin'in uzun zamandır beğendiği büyük bir bebek çıktı. Şermin çok mutlu oldu, annesine ve babasına sarılıp öptü.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.