Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  CiRiT OYUNU

  CiRiT OYUNU

  Cirit oyunu Türklerin çok eski gelenekli bir oyunudur. Bu oyun ol­dukça güzeldir ve herkes çok sever.

  Bu oyun bir metrelik bir sopayla oynanır. Bu sopayı meşe ya da hur­ma dalından yaparlar. Oyunu at üzerinde oynarlar. Oyuncular ciritlerim birbirlerine doğru atıp kaçarlar. Ciridi -ata vurmak yasaktır. En çok hangi takım fazla cirit atıyor, o takım oyunun galibi oluyor.

  Cirit oyunu oldukça tehlikeli bir oyundur. Bazen ölüme de sebep olu­yor; bunun için zaman zaman yasaklandı. Oyunda atı yönetmek, hareket­lilik, akıl ve kuvvet, oyunun en önemli özelliğidir. Bu gelenekli sporumu­zu şimdi de Ağrı, Erzurum, Konya illeri ve çevrelerinde oynuyorlar. Türk halkına göre bu oyun sırasında sporcular ölüp şehit oluyor.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.