Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  BOĞAZiÇi KÖPRÜSÜ

  (Geniş zaman, bildirme eki, belirli geçmiş zaman)

  BOĞAZiÇi KÖPRÜSÜ

  İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet adlarında iki köprü var­dır. Bu iki köprü de Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlar, ilk köprü Boğaziçi Köprüsü'dür. Size bu köprü hakkında bilgi vermek istiyorum:

  Köprünün yapımı 1971 yılında başladı. Çalışmalar büyük bir düzen içinde yürüdü. Aynı zamanda çevre yollarının ve yan yolların yapımı baş­ladı. 30 Ekim 1973 günü köprüyü büyük bir törenle açtılar. O gün Boğaz'ın Ortaköy ve Beylerbeyi yakasında yüz binlerce İstanbullu vardı ve bu köprü tarihte ilk kez iki kıtayı birbirine bağladı.

  Bu köprü dünyanın en büyük köprüleri arasında 4. sırada yer alır. Köprünün kulelerinin yüksekliği 165 metre, denizden yüksekliği ise 64 metredir. Köprünün ayaklan arasındaki uzaklık 1074 metre, bütün uzun­luğu ise 1560 metredir.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.