Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  BALIĞIN BAŞI

  (istek kipi, geniş zaman, tamlayan durumu, belirli geçmiş zaman)

  BALIĞIN BAŞI

  Nasrettin Hoca, bir gün yolculuğa çıkar. Bir adamla tanışır ve arkadaş olur. Bir süre sonra acıkır ve yorulurlar. Bir hana uğramaya karar verirler.

  Hancı: "Mutfakta tek bir balıktan başka bir şey yok, onu pişireyim." der.

  Hoca: "Bir balıkla yalnızca bir kişi doyar." diye düşünür ve yol arka­daşına "Arkadaş bizim Akşehirliler çok akıllı olur. Niçin bilir misin?" diye sorar.

  Adam: "Hayır." diye cevap verir.

  Hoca: "Biz her zaman balık tutarız ve yalnız başını yeriz. Balığın başı en değerli yeridir. Balığın gözünü yersin ve sonra çok iyi görürsün. Kula­ğını yersin çok iyi işitirsin. Beynini yersin ve çok akıllı olursun." der.

  Biraz sonra hancı balığı getirir ve adam hemen balığın başını yer. Ho­ca da balığı yer. Karnını doyurur. Yemekten sonra adam:

  "Hoca, sen beni kandırdın, ben hiç doymadım. Sen çok yedin. Ben az. Bundan hiçbir şey anlamadım." der.

  Hoca, güler "Anlamadın mı? Sana en aptal insanı bile akıllandırır deme­dim mi? Bir balığın kafasını yedin, kafan hemen çalıştı." diye cevap verir.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.