Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  AVNİ BEY VE EŞİ

  (Geniş zaman, şimdiki zaman, iyelik ekleri, tamlayan durumu) 

  AVNI BEY VE EŞi

  Avni Bey, on yıl önce Cambridge Üniversitesi ingiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Hemen evlendi. Şimdi hem kendisi hem de eşi büyük bir işyerinde tercüman olarak çalışıyorlar. Onlar işten eve genellikle akşam saat sekizde gelirler. Sonra yemek hazırlayıp yerler. Avni Bey her zaman ev işlerinde eşine yardım eder, Bazı akşamlar Avni Bey ve eşi misafirliğe gider­ler. Misafirlikte Avni Bey bazen votka içer, ama eşi onun içki içmesini hiç istemez, çünkü sarhoş insanları kimse sevmez ve onlara saygı duymaz. Av­ni Beyin eşi ne viski ne de votka içer. O yalnızca açık çay içer, çünkü Avni Beyin eşi sağlığını çok düşünür.

  Avni Bey boş zamanlarında resim yapar, müzik dinler, gitar çalar ve çok kitap okur. Eşi ise daha çok piyano çalar ve spor yapar, ama bazen o da resim yapıp müzik dinler. Onların bir kız bir de erkek çocukları var. Fa-lih ilkokula gidiyor. Filiz ise henüz iki yaşında. Fatih öğretmenlerini çok seviyor. Öğretmenleri de onu çok seviyor.

  Fatih hiçbir zaman ne annesine ne babasına ne de öğretmenlerine ya­lan söyler. Sözlerini her zaman yerine getirir. Bunun için de herkes Fatih'e çok güvenir.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.