Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  ANADOLU UYGARLIĞI

  (-ip ulacı, iyelik ekleri, tamlayan durumu, belirli geçmiş zaman)          

  ANADOLU UYGARLIĞI

  Türklerin ilk vatanı ve anayurdu Orta Asya'dır. Türkler uzun süre bura­da yaşadılar, fakat zamanla Orta Asya'nın iklimi kuraklaştı, akarsuların suyu ve ekili alanlar azaldı; bu yüzden insanlar yurtlarını terk edip doğuya, batı­ya ve güneye göç etmek zorunda kaldılar. Türkler, Orta Asya'dan ayrılıp uy­garlık alanındaki deneyimlerini, bitki tohumlarını, evcil hayvanlarını da bir­likte götürdüler. Bazıları batıya göç edip Hazar Denizinin kuzeyinden, Do­ğu Avrupa'ya, Orta Avrupa'ya ve Balkan Yarımadasına kadar ilerlediler. Öbürleri Anadolu'ya kadar ilerleyip buralara yerleştiler. Bunlar uygarlıkta Anadolu'nun yerli halkından daha ileriydiler. Çeşitli yerlerde çevresi surlar­la çevrili şehirler kurdular. Çiftçilik ve hayvancılık yaptılar, madenleri işlet­tiler. Anadolu'nun yerli halkına ileri uygarlıklarını öğrettiler. Çeşitli kazı yer­lerindeki eserler bu devir uygarlığı konusunda bizi bilgi sahibi yaptı.

  Çanakkale'nin Truva, Çorum'un Alacahöyük ve Boğazköy, Yozgat'ın Alişar, Kayseri'nin Kültepe dolaylarındaki kazılarda, bu dönemle ilgili eserler buldular. Buralardaki eserler arasında; vazolar, çeşitli kaplar, ger­danlık, bilezik, küpe gibi altın ve gümüşten süs eşyaları, hayvan heykelle­ri ve çeşitli silâhlar vardır.

   

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.