Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  ÇİÇEKLER

  (Hem ... hem bağlacı, geniş zaman, bildirme eki)         

  ÇİÇEKLER

  Çiçeklerin dünyamızda ayrı bir yeri vardır. Çiçekler, beyazı, kır­mızısı, moru, pembesi ile rengârenktir. Yeşil saksı çiçeklerinin de evimiz­de ayrı bir güzelliği vardır. Bütün insanlar yeşili, çiçeği sever.

  Baharda kırlara gidip kır çiçeklerinden bir demet yaparız. Bunu an­nemize, arkadaşlarımıza vermek hem bizi hem de onları sevindirir. İyi günde, kötü günde insanlar birbirlerine çiçek verirler. Düğünde, doğum günlerinde, ziyaretlerde, törenlerde hediye olarak bir buket çiçek ya da çelenk götürür­ler. Hasta ziyaretinde hastaya, bir insanın ölümünde mezarına çiçek gö­türürler.

  Türkler çiçek ve bitki adlarım genellikle tabiattaki nesnelerin özellik­lerine benzetip vermektedirler. Örneğin, aslanağzı: Bu çiçeğin biçimi arslanın ağzına benzer. Bunun gibi çeşitli örnekler vardır: Devetabanı, kadife çiçeği, yıldız çiçeği, atlas çiçeği gibi.

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.