FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMENLİK HAKKI ELİNDEN ALINDI!

YÖK, geçtiğimiz hafta aldığı bir kararla Eğitim Fakültesi dışındaki fakültelerden mezun olan öğrencilere öğretmenlik formasyonu verilmemesi, açılan programların kapatılması kararını almıştır. Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Bedri Aydoğan'ın konuyla ilgili düşünceleriaşağıdaki gibidir. 

FEN EDEBİYATLARIN ÖĞRETMENLİK HAKLARININ ELLERİNDEN ALINDIĞI REKTÖRLÜKLER ELİYLE FEF DEKANLIKLARINA BİLDİRİLMİŞTİR.

FEFLERİN ÖĞRETMENLİK HAKKININ ELİNDEN ALINDIĞINI BİLDİREN KARAR HABERİNİN ALINMASININ ÜZERİNDEN BİR HAFTA GEÇMESİNE RAĞMEN BİR TEK FEN EDEBİYAT, EDEBİYAT, İNSANİ BİLİMLER FAKÜLTELERİNDEN SES ÇIKMADI.

BU DURUM FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİ YÖNETİCİLERİ VE HOCALARININ KONULARINA NE KADAR YABANCILAŞTIĞINI GÖSTERMEKTEDİR.

BİR KRİZ ORTAMI VARDIR VE BU ORTAMDA İKİ GÜN İÇİNDE HENÜZ BİR AÇIKLAMA YAPILAMAMIŞTIR.

FEN EDEBİYAT MEZUNLARININ ÖĞRETMEN OLMASI ZAMAN ZAMAN TARTIŞMALI BİR DURUM OLAGELMİŞTİR. 20 YILDAN BU YANA FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİ VE MEZUNLARININ ÖĞRETMENLİK HAKKI ENGELLENMEYE ÇALIŞILMIŞTIR.

FEN EDEBİYAT MEZUNLARININ ÖĞRETMEN OLMAMASI İSTEĞİ DİLE GETİRİLİYOR VE BU KONUDA AÇIK, KAPALI ÇALIŞMALAR YAPILIYORDU.

BU İSTEK EN ÇOK EĞİTİM FAKÜLTELERİNDEN GELİYORDU. EĞİTİM FAKÜLTELERİ BU İSTEKLERİNİ ŞİMDİ GERÇEKLEŞTİRDİLER. SAYIN ÖMER DİNÇER’İN MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLMASIYLA BİRLİKTE BU KONUDA ÇALIŞMALAR HIZLANDIRILDI. BU ÇALIŞMALARA FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİ ÇAĞRILMAK İSTENMEDİ.

BUNUNLA BİRLİKTE BAZI ÇALIŞMALAR HERKESE AÇIKTI. 18.11.2012 TARİHİNDE ANTALYA’DA ULUSAL ÖĞRETMEN STRATEJİSİ ÇALIŞTAYI YAPILDI. ÇALIŞTAYA MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER, TBMM EĞİTİM ARAŞTIRMALARI KOMİSYONU ÜYELERİ, YÖK BAŞKANI YUSUF ZİYA ÖZCAN, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ TEMSİLCİLERİ VE BİRÇOK EĞİTİMCİ KATILDI.

KATILIMCILARIN ARASINDA BİR TEK FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ DEKANI (GÖZÜMÜZDEN KAÇMAMIŞSA) GÖRÜLEMEDİ. BİR İKİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ, BİR EMEKLİ FEF ÖĞRETİM ÜYESİ, ODTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ, DTCF, BİR İLAHİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİNİN DIŞINDA AKADEMİSYEN KATILIMCILARIN HEPSİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ VE DEKANLARIYDI.

BU, GELİNEN SON DURUMUN KİMLER TARAFINDAN OLUŞTURULDUĞUNU AÇIKÇA GÖSTERMEKTEDİR.

BUNDAN SONRA ACELE BİR EFDEK (EĞİTİM FAKÜLTELERİ DEKANLAR KONSEYİ) KURULMUŞ, ALINAN KARARLARDA ETKİLİ OLMUŞTUR. NİTEKİM 26.03.2012 TARİHİNDE ANKARA’DA YÖK, BAKANLIK VE EFDEK BİR TOPLANTI YAPMIŞTIR.

14-15 NİSAN’DA EFDEK TARAFINDAN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİNDE YENİ BİR DEKANLAR TOPLANTISI VE HİZMET ÖNCESİ ÖĞRETMEN EĞİTİMİ DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI YAPILMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

DAHA BU ÇALIŞTAY BAŞLAMADAN YÖK, ÖĞRETMENLİKLE İLGİLİ BİR DÜZENLEYİCİ KARAR ALARAK FEN EDEBİYATLARIN ÖĞRETMEN OLMALARININ ÖNÜNÜ KESMİŞTİR.

BU KESİLMEYE GİDEN SÜREÇ YUKARIDA ANLATILAN SÜREÇTİR. BU SÜREÇTE YÖK, MEB VE EFDEK’LER, FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİNİ KAALE BİLE ALMAMIŞLAR VE YOK SAYMIŞLARDIR. BURADA EFDEK’E BİR ŞEY SÖYLENEMEZ. O KURUM EĞİTİM FAKÜLTELERİNİ GELİŞTİRMEK VE HAKLARINI SAVUNMAK İÇİN KURULMUŞTUR. AMA BAKANLIK VE YÖK BU KONUDA AYRIMCILIK YAPAMAZ, YAPMAMALIDIR.
EĞİTİM FAKÜLTELERİ VE FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİNİN KONTENJANLARI POLİTİK NEDENLERLE SÜREKLİ ŞİŞİRİLMİŞTİR. ŞU AŞAMADA EĞİTİM FAKÜLTELERİ 4-5 DAL DIŞINDA YETİŞTİRDİKLERİ ÖĞRETMENLERİ İSTİHDAM EDEMEMEKTEDİR. BU NEDENLE GECE BÖLÜMLERİNİ KAPATMAK VE KONTENJANLARI DÜŞÜRMEK KARARINI ALMIŞLARDIR.

KARŞILAŞILAN İSTİHDAM SORUNUN ÇÖZÜMÜNDE FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİ KURBAN EDİLMİŞLERDİR. FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ 2009’A KADAR TEMEL DERSLERİ VERMEK İÇİN KANUNEN KURULMASI ZORUNLU FAKÜLTEYDİ. YANLIŞ POLİTİKALAR YÜZÜNDEN, BİLHASSA GECE BÖLÜMLERİ AÇILMAK SURETİYLE KONTENJANLAR ŞİŞİRİLMİŞTİR. 40 KİŞİ TALEP EDİLEN BÖLÜME, FİZİKİ KOŞULLARA BAKILMADAN KONTENJAN VERİLECEĞİ EMREDİLMİŞTİR. 40 KONTENJAN TALEBİNE KARŞILIK 80 KİŞİ GÖNDERİLMİŞTİR.

FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI ÖĞRETMEN OLMAKTA ZORLANIRLARKEN AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ ÖĞRETMENLİK BÖLÜMÜ AÇMIŞ, ÜÇ YILDA 40.000 ADAYI SİSTEME DAHİL ETMİŞTİR. BU YANLIŞLARI YAPANLAR, BU YANLIŞ KARARLARI ALANLAR HEMEN HEMEN HİÇ KİMSE TARAFINDAN ELEŞTİRİLMEMİŞLERDİR. ŞİMDİ FATURA FEN EDEBİYAT FAKÜLTELERİNE KESİLMEKTEDİR.

BU BİR ÖN METİNDİR. BU KONUDA ELBETTE DAHA PEK ÇOK ŞEY SÖYLENEBİLİR. SONUÇ OLARAK HERKES DURUMLA, SORUNLA, KENDİSİYLE, BİLİM AHLAKIYLA YÜZLEŞMELİDİR. ÖNCELİKLE FEN EDEBİYATLAR ACİL BİR AÇIKLAMA YAPMALIDIR. KAMUOYUNA DUYURULUR.

DR. BEDRİ AYDOĞAN

quot;sans-serifquot;,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR