YABANCILARA TÜRKÇE SINAVI (YTS) - AYBÜ

YABANCILARA TÜRKÇE SINAVI (YTS) - AYBÜ

Yabancılara Türkçe Sınavı (YTS) Yıldırım Beyazıt Üniversitesi DİLMER tarafından uygulanan yüz yüze veya çevrim içi ortamda gerçekleştirilen dört temel dil becerisini ölçen bir sınavdır. Sınavda okuma, dinleme, yazma ve konuşma bölümleri bulunmaktadır. Her bölüm kendi içerisinde değerlendirilmekte olup her bölümün tam puanı 100’dür.

Okuma ve dinleme bölümlerinde sorular okuma ve dinleme metinlerine bağlı olarak çoktan seçmeli test şeklindedir. Okuma bölümünde 4-5 metin ve bu metinlere bağlı olarak çoktan seçmeli test soruları bulunmaktadır.

Dinleme bölümünde ise 4-5 dinleme metnine ait ses kaydı dinlenerek bu kayıtlara ilişkin çoktan seçmeli test sorularına cevap verilmektedir.

Yazma bölümünde bir metin (hikaye) tamamlama sorusu ve bir açık uçlu yazma sorusu yer almaktadır. Metin tamamlama sorusunda bir kısmı verilen öykünün devamının en az 100 kelime ile getirilmesi gerekmekte, açık uçlu yazma sorusunda ise bir konu hakkında kişisel görüşlerin en az 125 kelime ile ifade edilmesi beklenmektedir.

Konuşma sınavını ise akademik personel, katılımcı ile yüz yüze veya çevrim içi program aracılığıyla canlı bir şekilde konuşarak gerçekleştirilmektedir.

AYBÜ YABANCILARA TÜRKÇE SINAVI BAŞVURU FORMU

Yüz Yüze Yabancılara Türkçe Sınavı
Adayların sınava yüz yüze katılması mümkündür. Yüz yüze YTS için adaylar başvurularını tamamlayıp ödeme dekontunu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderdikten sonra sınav günü sınavdan en geç yarım saat önce AYBÜ DİLMER'de hazır bulunacaklardır. AYBÜ DİLMER'de sınav salonları, hijyen, sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde adaylar için düzenlenmiştir. Adayların sınav binasında ve sınav salonunda maskelerini takmaları zorunludur. Her aday kalem, silgi gibi araçlarını kendisi temin edecektir. Temas ve hijyen kuralları gereği adaylara kalem, silgi gibi araçlar verilmeyecektir. Adaylar basılı soru kitapçığındaki okuma, dinleme ve yazma sorularını cevapladıktan sonra yüz yüze konuşma sınavına katılarak sınavı tamamlayacaklardır.
 
Çevrim içi (Online) Yabancılara Türkçe Sınavı
Adayların sınava çevrim içi (online) katılması mümkündür. Çevrim içi (online) YTS için adaylar başvurularını tamamlayıp ödeme dekontunu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderdikten sonra sınav günü sınavdan en geç yarım saat önce online sınav sisteminde hazır bulunacaklardır.

Çevrim içi sınava girecek öğrencilere kullanıcı adı ve şifre tanımlanacaktır. Kullanıcı adı ve şifreniz DİLMER tarafından e postanıza iletilecektir.

Çevrim içi (online) sınava giriş sağlamak için Windows 8.1ya da 10 işletim sistemine sahip masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanımı zorunludur. Akıllı telefonlar ve tabletler bu sınava giriş yapmak için kullanılamayacaktır.

Çevrim içi sınava girilecek bilgisayarda Google Chrome Web tarayıcısının güncel sürümü yüklenmiş olmalıdır. Ayrıca internet bağlantısının sınavı gerçekleştirebilmek için güçlü ve yeterli olduğundan emin olunmalıdır.

Çevrim içi sınavın tüm aşamalarında kameralı bilgisayar kullanılacaktır. Okuma ve dinleme sınavında kameralı bilgisayara ek olarak hoparlör kullanılacaktır. Okuma ve dinleme sınavında kesinlikle kulaklık kullanılmayacaktır. Yazma ve konuşma sınavında kameralı bilgisayara ek olarak hoparlör ve mikrofon (mikrofonlu kulaklık da olabilir) kullanılacaktır.

Çevrim içi sınava girilecek bilgisayara sınavdan önce zoom programının indirilip kurulması gerekmektedir. Zoom programının kısayolu masaüstüne yerleştirilmelidir. Önceden açılarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Ayrıca çevrim içi sınava girilecek bilgisayara sınavdan önce Safe Exam Browser (SEB) uygulaması indirilip kurulmalıdır. Uygulama için https://safeexambrowser.org/download_en.html adresinden “SafeExam Browser 3.0 forWindows” programı ve dosyasının indirilmesi ve kurulması gerekmektedir.
 
Bu sınavın değerlendirmesi, her beceriden en az 50 puan almak şartıyla 100 tam puan üzerinden 4 becerinin ortalaması alınarak yapılır. Bir beceriden 50 puan altında alan katılımcı sınavda tamamen başarısız olarak değerlendirilmektedir.
 
Sınav Tarihi: 07.04.2021 10.00

Son Başvuru tarihi:
06.04.2021 17.00
 
SINAV ÜCRETİ VE BANKA HESABI
 
SINAV ÜCRETİ: 250 TL
 
Sınav ücretini ödemek için ödemenin açıklama kısmına Ad, Soyad, ve "Yabancılara Türkçe Sınavı" yazılacaktır. (Ör: Muhammed Ali Albadawy-Yabancılara Türkçe Sınavı)
 
HALK BANKASI Merkez Şubesi

HESAP ADI: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Döner Sermayesi İşletme Müdürlüğü

IBAN: TR 12 0001 2009 1940 0006 0001 17
 
İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Cinnah Cad. Güven Mah. No:16 Çankaya / Ankara
Tel: +90312 906 13 16 / +90312 906 13 18 / +90312 906 13 50 / +90312 906 13 49 / +90312 906 13 51 / +90312 906 13 17

Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR