TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI XV (EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ/UZAKTAN EĞİTİM)

TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI XV (EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ/UZAKTAN EĞİTİM)

Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TÖMER) tarafından uzaktan öğretim yoluyla başlatılacak olan Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Sertifika Programı aşağıdaki takvim ve bilgiler doğrultusunda uygulanacaktır.

BAŞVURU YAPABİLECEK BÖLÜMLER: Aşağıdaki bölüm ve programların son sınıf öğrencileri (3. sınıf olup yaz itibariyle 4. sınıfa geçecek olanlar da son sınıf öğrencisi olarak değerlendirilecektir.) veya mezunları başvuru yapabilir.

Eğitim Fakültelerinin Türkçe Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği ve Yabancı Diller (İngilizce Öğr., Fransızca Öğr., Almanca Öğr., Arapça Öğr. vd.) Programları

Fen Edebiyat/Edebiyat/Beşeri ve Sosyal Bilimler/DTCF Fakültelerinin Türk Dili ve Edebiyatı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Türk Halk Bilimi, Dilbilim, Filoloji ve Yabancı Diller Bölümleri (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Alman Dili ve Edebiyatı, Amerikan Dili ve Edebiyatı, Yunan Dili ve Edebiyatı, Arap Dili ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı vd…), Çeviribilim/Mütercim-Tercümanlık Bölümleri

İlahiyat Fakültesi

Yurtdışındaki Üniversitelerin dil/dil öğretimi veya filoloji ile ilgili bölümleri

Not 1: Gerekli bölüm ve şartları sağlayan Açıköğretim Fakültesi öğrencileri ve mezunları da başvuruda bulunabilir.

Not 2: .Kontenjan olması ve talep olması durumunda; Türkçeyi ve Türk kültürünü yabancılara öğretmesi öngörülen bir lisans programı mezunları da bu sertifikayı hangi amaçla almak istediklerine-nerede/nasıl kullanacaklarına dair dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler.

Not 3: Bu bir sertifika programı olup bu sertifikaların geçerliliği ve kullanım alanı; kendisini Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi alanında geliştirmek isteyenler veya mülteci kamplarında, özel-resmi Türkçe hazırlık kurslarında, yurt dışındaki eğitim kurumlarında eğitmenlik yapmak isteyenler için kişisel gelişim belgesi olarak düşünülmelidir. 

Türkçenin Yabancı Dil olarak Öğretimi Sertifika Programı (Eğiticilerin Eğitimi-Uzaktan Eğitim) XV  için lütfen aşağıdaki ayrıntılı bilgileri okuduktan sonra kesin kayıt için tıklayınız.

NOT: Lütfen kayıt olurken adınızı ve soyadınızı büyük harflerle yazınız.

 

BAŞVURU ve KAYIT TARİHLERİ*

 3 Haziran - 25 Haziran 2021

DERSLERİN BAŞLAMASI

28 Haziran -9 Temmuz 2021

UYGULAMA VE STAJ**

5 Temmuz  - 9 Temmuz 2021

SERTİFİKA SINAVI (ONLİNE)***

12 Temmuz 2021

ÜCRET

1200 TL

Sakarya Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına; Sakarya Üniversitesi personeli/emekli personeli eş ve çocuklarına

1000 TL

*Programımız kontenjanları 40 kişi ile sınırlı olup kontenjanın dolması halinde ilan yayından kaldırılacaktır.

**Staj/uygulamalar belirtilen tarih aralığında kursiyerin 25 saatlik (uzaktan eğitim ders saati) aktif katılımcı/gözlemci olarak uzaktan eğitim sistemimizde ders ortamına girmesi şeklinde olacaktır.

*** Videolar üzerinden anlatılacak dersler ve sisteme yüklenen ders içeriklerini kapsayan test usulü online olarak sınav yapılacaktır. 70/100 alanlar başarılı sayılarak sertifika almaya hak kazanacaktır.

**** Kursiyerlerimiz için başvurular bitip sertifika programı başladığında whatsapp grubu oluşturularak tüm bilgilerindirmeler whatsapp grubu üzerinden yapılacaktır. Bu sebeple kayıt yaparken cep telefonu numaranızın doğruluğundan emin olunuz.

 

KAYIT SÜRECİNİN İŞLEYİŞİ:

Ön kayıt olmaksızın aşağıdaki linkten kesin kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kesin kaydınızı yaptırmak için aşağıdaki belgelerin PDF veya JPEG formatında olması gerekir. Ödeme yapılacak banka bilgileri de aşağıda verilmiştir.

Kontenjan 40 kişi ile sınırlı olduğundan kontenjanın dolması durumunda son kayıt tarihi öne çekilecektir. 

Aşağıdaki belgeleri taratıp sisteme online olarak yükleyerek kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz.

KESİN KAYITTA İSTENECEK BELGELER:

Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Not durumunu gösteren diploma veya transkript,

İndirimden yararlanacak olanlar için durumlarını belirten belge (Sakarya Üniversitesi personeli/emekli personeli eş ve çocukları için)

Ödeme dekontu

IBAN: TR90 0020 9000 0046 4698 0000 21 (Ziraat Katılım Bankası Sakarya Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü)

Açıklama kısmına Kursiyerin TC Kimlik Numarası ve TÖMER YTÖ Sertifika XV yazılacak. Lütfen ATM üzerinden havale yapmamaya dikkat ediniz. ATM havalelerinde açıklama yazılamamakta ve ATM makbuzunda ödemenin nereye yapıldığı bilgisi görünmemektedir.

SERTİFİKA PROGRAMI SÜRECİNİN İŞLEYİŞİ:

Sertifika programında eğitimler uzaktan öğretim yoluyla video ders şeklinde verilecektir. Kayıt yaptıran her kursiyere özel kullanıcı adı ve şifresi verilecek. Kursiyerler, bu kullanıcı adı ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak internetin olduğu her ortamda istediği zaman her dersin videolarını izleyebilecek.

Program başladığında kursiyerlerimize ders porgramı gönderilecektir.

Her derse ait ders notları  sisteme yüklenecek ya da whatsapp üzerinden  kursiyerlerin hizmetine sunulacaktır. Kursiyerler, Sakarya Üniversitesi TÖMER'in uzaktan eğitim sisteminde, 25 saatlik (uzaktan eğitim ders saati ile; 1 ders 25 dk.) canlı derslere gözlemci olarak girerek 25 saat de uygulama dersi almış olacaklar (Bütün kursiyerler, staj ve uygulamalarda uzaktan eğitim sistemimizde bulunacakları için kesin kayıt sayfamızdaki "Staj Yeri Tercihleri" dikkate alınmayacaktır).

Yine ayrıca, belirlenen bazı dersler için sanal sınıflar oluşturularak kursiyerlerin akademisyenlere canlı olarak ulaşma imkânı sağlanacaktır.

Böylelikle kursiyerler 90 saat eğitim almış olacaktır.

Uzaktan eğitim (video ders, sanal sınıf-canlı ders) ve uygulama/staj sürecinden sonra online olarak sınav yapılacak ve 100 üzerinden 70 puan alan kursiyerlere Sakarya Üniversitesi (Sakarya Üniversitesi Rektörü ve Sakarya Üniversitesi TÖMER Müdürü imzalı) onaylı sertifika verilecektir. Online sınavda 70 puanın altında not alanlar başarısız olacak fakat sonraki gruplar ile ücretsiz olarak tekrar sınava girme hakkına sahip olacaktır. Bir kursiyer, sertifika alabilmek için toplamda üç defa sınava girme hakkına sahiptir. 

İletişim

Telefon: 0 264 295 55 20

E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

KESİN KAYIT YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI XV (EĞİTİCİLERİN EĞİTİMİ/UZAKTAN EĞİTİM)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR