Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Gemileri yakmak

  Bununla ilgili iki hikaye var.
  Ana fikirde gemileri ,aynı amaçla yakmaları . 

  Berberi olan (emevi komutanı olarak geçiyor) Tarık bin Ziyad ,ms. 700 küsürlü yıllarda İspanya geçer.Vizigot saldırıları karşısında orada ölümüne tutunabilmek ve zafer için gemileri yaktırır.
  Cebili Tarık boğazının adıda zaten bu insana aittir.

  Diğeri zaten Sezara ait,mö. 100 küsürlü yıllarda hüküm sürmüş, onunda gemi yaktırma olayı var.

  Gemiyle işgale gittikleri bir yerde ordusu rakibin gücü karşısında korku duymaya başlayınca Sezar askerlerini yüksek bir tepeye çıkartır ve aşağıda kalan bir kaç askere gemileri ateşe vermeleri emrini verir. Geldikleri gemiler gözlerinin ününde çatır çatır yanan ordu şok geçirmiştir. sezar 'gördüğünüz gibi gemileri yaktık artık dönüş yok ya bu savaşı kazanırsınız ya da hepimiz burada ölürüz' şeklinde bir konuşma yapar. savaş sezarın ordularının ezici zaferiyle sonuçlanır.

  Aradaki zaman farkından Sezarın gemi olayı daha ön planda gibi, tarihçilerin görüşleri . 

  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.