Facebook - Türkçe Öğretimi Google - Türkçe Öğretimi Twitter - Türkçe Öğretimi YouTube - Türkçe Öğretimi Instagram - Türkçe Öğretimi Telegram - Türkçe Öğretimi

  Buyrun Cenaze Namazına

  Kurtuluş caresi kalmayıp, tüm umudun tükendiğini anlatan bir deyim. 
  Deyimin Hikayesi: 
  Sultan 4. Murat çok sık kıyafetlerini değiştirir tebdili kıyafet eder halk içinde denetimlere çıkarmış. Çok sert uygulamalarıyla tanınmıştır. Döneminde özellikle tütün yasağının çok sert şekilde uygulanmaya çalışıldığını özellikle belirtelim. 
  Bir keresinde de tebdil-i kıyafetle zamanın nüktedanı Bekri Mustafa'nın da içinde olduğu bir kayığa biner. Beraber tütün içerler eğlenirler. Zaman geçtikten sonra Bekri Mustafa sorar: 
  'siz kimlerdensiniz?' 
  'Oğuz neslindenim' der 4. Murat. Ardından 
  'hangi kolundansınız?' sorusu gelir. Cevap daha belirgindir: 
  'Kayı boyundanım'. 'Hangi sülaledensiniz sorusuna ise bildik bir cevap gelir: 
  'Osmanoğullarındanım!' Bekri Mustafa son bir soru sorar: 
  'Adınız?' 
  'Murat!' 
  'Sultanı da var mıdır?' 4. Murat 
  'Evet Sultanı da vardır' deyince Bekri Mustafa kayıktakş arkadaşlarına döner ve 
  'Buyurun cenaze namazına' der...
  Sitemiz (turkceogretimi.com); hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiş ve “UYAR - KALDIR” prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri bilgi@turkceogretimi.com adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.
  © 2021 Tüm hakları saklıdır.