AVUCUNU YALAMAK - Anlamı ve Örnek Cümleler

"Beklediğin olmadı; umduğunu bulamadın" anlamında kullanılan bir deyim.

Bu deyim, kışın karlı ve soğuk havalarda inine kapanarak, tabanlarının altını yalamak suretiyle karın doyurmaya uğraşan ayıların hareketinden alınmadır.

Çünkü ayılar kışın çok arasa da yiyecek bulamaz, boşuna hareket etmiş, enerji tüketmiş olur. Bunu iyi bilen ayılar kış uykusuna yatar. Ayağını yalamakla yetinir yazın gelmesini bekler. Başka yapacak bir şeyi yoktur.

Avucunu yala.

Avucunu yalarsın.

Avucunuzu yalarsınız.

O avucunu yaladı.

Bana avucumu yalamak düştü.

Bu yarışmayı ben kazanacağım. Sen avucunu yalayacaksın.

Örnek Video

Erdoğan: AVUCUNUZU YALARSINIZ (Videoda Türkçe altyazı mevcuttur.)

 

Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama tartışmalarını basit bir pertol-doğal gaz kavgası olarak görenler varsa bu işlerden hiç anlamıyorlar demektir. Değerli kardeşlerim, biz Doğu Akdeniz'de, bu sularda, münhasır ekonomik bölgelerde, bu lobların içerisinde, biz bize ayrılmış olan yerlerde aramalarımızı devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz.
Bizim dört tane gemimiz var. Bunlardan iki tanesi sondajdır, iki tanesi aramadır. Ve şu anda bunlar -eskiden tabi biz kiralık filan felan arıyorduk, bulamıyorduk, birçok sıkıntılarımız vardı.- Ama şimdi bizim 4 tane kendimize ait gemimiz var. Biz şimdi bunalrla yapıyoruz bu işi. Hep söylüyorum ya; nereden nereye geldik! Artık bunlar bize ait gemiler. Bunlarla bunu yapıyoruz.

Birileri kaşını gözünü oynatırsa biz de bütün fırkateynlerimizle beraber, gerektiğinde uçaklarımızla beraber hemen o gemilerimizin yanında yerimizi alıyoruz ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Talimat vermiş bi (bir) tanesi, talimat vermişler, tutuklatacaklarmış o gemilerdeki personeli. Avucunuzu yalarsınız. Neyi tutuklatıyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR