Kültür ve Turizm Bakanlığının GENÇDES projesi desteği ile hazırlanan seviyelendirilmiş hikâye kitapları, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yardımcı okuma kaynaklarına olan ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Hikâye kitapları A1, A2, B1, B2, C1, C2 olmak üzere 6 seviyede hazırlanmıştır. 

ÖNSÖZ

Millî Eğitim Bakanlığının son verilerine göre okullarda 150 bin, geçici eğitim merkezlerinde de 300 bini aşkın, toplamda 500 bine yakın Suriyeli öğrenci Türkiye’de eğitim almaktadır. Ülkemiz Suriyeli mülteci öğrencilerin derslik, eğitim, kırtasiye, lojistik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bütün dünyaya örnek teşkil edecek bir çalışma yürütmektedir.
Söz konusu öğrencilerin entegrasyonu için yapılan çalışmalardan biri de Türkçe öğretimi konusudur. Öğrenciler yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında ders ve çalışma kitapları edinmekte ancak Türkçenin dil zevkini hissedecek seviyelerine uygun edebî metinler konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar.


Suriyeli çocuklara ve gençlere Türkçe öğreten öğretmenlerin en büyük sorunlarından birini onlara seviyelerine uygun olarak ha-zırlanmış yardımcı kitaplar ve okuma kitapları sunamamak oluşturmaktadır. Bilindiği üzere bir dili öğrenmenin en iyi yollarından biri o dilin edebî ve estetik zevkine uygun şekilde hazırlanmış metinleri okumaktır.


Kültür ve Turizm Bakanlığı - GENÇDES Projeleri kapsamın-da desteklenen bu proje ile ülkemizde öğrenim gören 14 yaş üstü yabancı öğrencilerin dil seviyelerine ve ortak kültür değerlerine uygun olarak alan uzmanı yazarlarca özgün hikâye kitapları hazır-lanmıştır. Hikâyeler yalnızca mülteci öğrenciler için değil 14 yaş üstü bütün yabancı öğrencilerin Türkçe öğrenimini destekleyecek niteliktedir.


Hikâyelerde dilin altı seviyesi (A1,A2,B1,B2,C1,C2), ders kitap-larındaki temalar ve temel yaşam alanları dikkate alınmış, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nden yola çıkılarak hazırlanan kazanımları ve dil becerilerini destekleyici hikâye setleri oluşturulmuştur. Bu çerçevede her seviyede 5 hikâye kitabı, toplam 6 sevi-yede 30 hikâye kitabı hazırlanmıştır. Her bir seviye için hazırlanan hikâye setlerini bir yazar kaleme almış, toplam altı seviyede altı yazar görev almıştır. 


Okuma anlama çalışmalarına katkı sağlamak amacı ile her hikâye sonunda etkinlik ve alıştırmalar hazırlanmış, dinleme me-tinleri sayesinde öğrencilerin hikâyeleri Türkçenin kurallarına uy-gun bir telaffuzla dinlemeleri sağlanmaya çalışılmıştır.


2017 yılı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde Türk Dili Yılı olarak ilan edilmiştir. Editör ve yazarlar olarak Türk Dili Yılı’nda bu hikâye seti vasıtasıyla mülteci öğrencilerimizin Türkçemizin edebî ve estetik zevkini hissetmelerine bir nebze olsun hizmet edebilirsek kendimizi bahtiyar sayacağız.

 

Seviyelere Göre Hikâye Kitaplarının İsimleri

A1 Seviyesi Hikaye Kitapları
SAKLAMBAÇ
KAYIP BAVUL
BİSİKLET
HER ZAMANKİ KAFEDE
ACİL

A2 Seviyesi Hikaye Kitapları
GİZEMLİ HARİTA
PERİ BACALARI
DENİZDEN GELEN MEKTUP
ÇİKOLATALI GOFRET
KAPTAN HAKAN

B1 Seviyesi Hikaye Kitapları
ALTIN BİLEZİK
ŞÜPHELİ NOT
BARAKA
HIRSIZ KİM
KÖSTEKLİ SAAT

B2 Seviyesi Hikaye Kitapları
KAHRAMAN POLİS
UMUT
AĞRI DAĞI'NA TIRMANIŞ
KRAL MEZARLARI
ATEŞ BÖCEKLERİYLE DANS

C1 Seviyesi Hikaye Kitapları
MÜZEDE SOYGUN
BÜYÜK PİŞMANLIK
YIL SONU PİKNİĞİ
KUMLARIN ALTINDAKİ SIR
HATİCE HANIM'IN BAHÇESİ

C2 Seviyesi Hikaye Kitapları
MUTLULUĞUN SIRRI
SADIK DOST
GİZEMLİ KÖŞK
POSTA KUTUSU
DÖRT CEVİZ

Kaynak: yabancilaraturkce.com

 

NOT: KİTAPLAR HENÜZ SATIŞA SUNULMAMIŞTIR. SATIŞA SUNULDUĞU TAKDİRDE BURADAN PAYLAŞILACAKTIR.

Yorumlar   
0 # tugcecmn 28-01-2019 18:06
Bu kitaplara ulaşabileceğim bir yol var mı acaba?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
0 # Lujan 17-03-2019 15:32
Merhaba, bir soru, Arjantin’e gönderiyor musunuz?. Ne kadar?.
Çok teşekkür ederim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
Yorum ekle


RizVN Login
Scroll to top