İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ TÜRKÇE ÖĞRETİMİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (İMÜ TÖMER) 

YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SERTİFİKA PROGRAMI 2019 

Türk dili ve kültürüne duyulan ilginin artmasıyla yabancılara Türkçe öğretimi önemli ve gelişen bir bilim dalı olmaya başlamıştır. Ülkemizin dünya ölçeğinde önemli bir figür haline gelmesi, sahip olduğumuz derin maddi ve manevi kültür varlığımız ve dünya geneline yayılmış geniş Türkçe konuşan toplulukların varlığı bu ilgiyi gün geçtikçe daha ileriye taşımaktadır. Elbette bu ilgiyi karşılamak, modern ve bilimsel yöntemlerle bu ihtiyaca cevap vermek de yüksek eğitim kurumlarımızın amaçları arasındadır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (İMÜ TÖMER) olarak bu önemli görevde üzerimize düşeni yerine getirmek amacıyla, ülkemizin çeşitli üniversitelerinde uzun yıllardır yabancılara Türkçe öğretimi konusunda uzmanlaşmış akademik kadrodan oluşan bir ekiple sertifika programı düzenliyoruz.

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına anadilleri olan Türkçeyi öğretmek için ihtiyaç duyulan öğreticileri yetiştirmek üzere Akdeniz Üniversitesi (Antalya), Hacettepe Üniversitesi (Ankara), Necmettin Erbakan Üniversitesi(Konya), Sakarya Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Üniversitesi (İstanbul) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı işbirliğinde geliştirilen “YURT DIŞINDAKİ TÜRK ÇOCUKLARINA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ TEZLİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI"nı ilan etmekten mutluluk duymaktayız.

Çocuklarımıza anadillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerini kazandırmayı ve Türk kültürünü yurt dışında yaşayan yeni nesillere tanıtacak eğiticileri yetiştirmeyi planlayan program, yurt dışında yaşayan eğitim sevdalısı vatandaşlarımızın başvurusuna açılmıştır.

Ankara Üniversitesi TÖMER Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi Ek Ders Ücretli Türkçe Öğretim Elemanı Alımı Hakkında Duyuru

Ankara Üniversitesi TÖMER, Adana, Gaziantep, İstanbul ve Şanlıurfa şehirlerinde görevlendirilmek üzere ek ders ücretli Türkçe öğretim görevlisi alacaktır. Başvuru, sınav süreci ve çalışma koşullarıyla ilgili bilgiler ayrıntılı olarak aşağıda verilmiştir:

Başvuru Koşulları:

* Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği, Dilbilim, Çağdaş Türk Lehçeleri bölümlerinin dört yıllık lisans programlarından mezun olmak

* “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretim Sertifikası”na sahip olmak (tercihen)

Yunus Emre Enstitüsünün onlarca ülkeden yüzlerce öğrenciyi bir araya getirdiği ve her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Türkçe Yaz Okulu bu yıl farklı kategorilerde gerçekleştiriliyor.

Temelde Türkçe öğretimi niteliğinde başlayan yaz okulu projesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra gezi programları ile Türkiye’yi ve Türk dilini yaşayarak öğrenme fırsatı sunuyor.

Yunus Emre Enstitüsü dünyanın farklı noktalarındaki kültür merkezleri ve irtibat noktalarında eğitim-öğretim çalışmalarının yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleri yürütmekte ve bilimsel araştırmalara destek vermektedir.

Bu kapsamda Enstitü, Türk edebiyatının daha yakından tanınması amacıyla Türk Edebiyatı Yaz Okulu faaliyeti düzenlemektedir. İstanbul’da düzenlenecek olan yaz okulu kapsamında katılımcılar Türk edebiyatının seçkin yazarları ve şairleriyle bir araya gelecek ve muhtelif seminerler, dersler ve atölyeler aracılığıyla farklı edebi türleri ve eserleri tanıma fırsatı yakalayacaktır. Siz de Türk yazar ve şairlerle tanışmak ve Türk edebiyatının ilham aldığı mekânları yerinde yaşamak istiyorsanız siz de bu yaz İstanbul’a davetlisiniz.

Scroll to top