Yunus Emre Enstitüsü Astana tarafından Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak – Türk Üniversitesinin Almatı faaliyet gösteren Avrasya Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle, Kazakistan’da Türkçe öğreten yerel okutmanlara yönelik Türkçe Öğretimi Semineri düzenlendi. Seminere Almatı, Astana, Öskemen ve Türkistan şehirlerinde bulunan 12 üniversiteden otuzun üzerinde öğretim görevlisi katıldı.

Seminerin ilk gününde gerçekleştirilen açılış törenine, Almatı Başkonsolosu Sayın Suphi Atan, Hoca Ahmet Yesevi Eş Rektörü Sayın Mehmet Kutalmış, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Müdürü Sayın İbrahim Gültekin ve Avrasya Araştırma Enstitü Müdürü Sayın Nevzat Şimşek katıldılar.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’nde (OMÜ-TÜRKÇE) Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerle kültürel mekanlarda ders işleniyor.
OMÜ-TÜRKÇE’de 2014-2015 öğretim yılında Türkçe öğrenmeye başlayan 35 farklı ülkeden 140 uluslararası öğrenci Samsun’da bulunan Kent Müzesi, Bandırma Vapuru, Hayvanat Bahçesi ve Kurtuluş Yolu’nu gruplar halinde ziyaret etti.

TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi”, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. 2014 yılı endeksi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı. Buna göre ilk üç sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi yer aldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi"nin açılış seremonisi ile "Uluslararası Dil Eğitimi Konferansı"nın açılışında, hayatın, çocuklarla daha anlamlı hale geldiğini dile getirdi.
Avcı, The Green Park Hotel Pendik'te, "İlköğretim Kurumlarına Devam Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi"nin açılış seremonisi ile "Uluslararası Dil Eğitimi Konferansı"nın açılışında, hayatın, çocuklarla daha anlamlı hale geldiğini dile getirdi.
Bakan Avcı, "Onların saf, hesapsız, renkli ve coşkulu dünyalarına bizim de ihtiyacımız var. Buna karşılık biz büyükler durmadan onların dünyalarını sınırlamakla meşgulüz. Terbiye metotlarımızı, disiplin anlayışımızı, çocuklarımızın coşkun dünyasını sıradanlaştırmak, bir kalıba sokmak için değil, onlara bahşedilen merak, öğrenme, keşfetme arzularını kaybetmemeleri için düzenlemeliyiz" diye konuştu.
Okulların, çocukların dünyalarıyla uyumlu olması gerektiğine işaret eden Avcı, asık suratlı, oyuna ve neşeye yeteri kadar yer açmayan okul anlayışının, çocukları okulda tutamadığını, onların gönüllü olarak güle oynaya okula gelmelerini sağlayamadığını söyledi.

Yunus Emre Enstitüsünün ev sahipliğinde Türkiye’deki üniversitelerin TÖMER yöneticileri bir araya geliyor.

Yurt dışında 27 ülkede açtığı 34 kültür merkeziyle faaliyetlerine devam eden Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin modern bilgi ve teknolojiyle daha etkin bir şekilde yapılmasına yönelik çalışmalarıyla da dikkat çekiyor.
Daha önce “Türkçenin Dijital Ortamda Yabancı Dil Olarak Öğretimi”, “Batı Avrupa’da Yaşayan Türk Çocukları için Türkçe Müfredat Programları ve Materyal Geliştirme”, “Yurt Dışındaki Türkologlara Yabancı Dil Olarak Türkçe Eğitim Programı” gibi ihtiyaç duyulan pek çok konuda, alanda uzman bilim insanlarının katılımlarıyla toplantılar düzenleyen Enstitü, 10 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da 80’i aşkın üniversitenin TÖMER yöneticilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirecek.

RizVN Login
Scroll to top