Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’nde (OMÜ-TÜRKÇE) Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerle kültürel mekanlarda ders işleniyor.
OMÜ-TÜRKÇE’de 2014-2015 öğretim yılında Türkçe öğrenmeye başlayan 35 farklı ülkeden 140 uluslararası öğrenci Samsun’da bulunan Kent Müzesi, Bandırma Vapuru, Hayvanat Bahçesi ve Kurtuluş Yolu’nu gruplar halinde ziyaret etti.

Bu ziyaretlerle ilgili açıklama yapan OMÜ-TÜRKÇE Müdürü Doç. Dr. Bekir Şişman şunları söyledi: "Afganistan, Çin, Kazakistan, Türkmenistan, İran, Nijerya, Irak, Suriye, Filistin, Amerika, Ruanda, Tayland, Liberya, Lübnan, Kosova, Gine, Sudan, Fas ve Yemen başta olmak üzere 35 farklı ülkeden gelen öğrenciler merkezimizde Türkçe öğreniyor. Bu öğrencilerin yarısı Türkiye burslusu olarak, diğer yarısı ise kendi imkanlarıyla kursumuza devam ediyor. Uluslararası öğrencilere 9 ay süresince bin saatlik Türkçe kursu veriyoruz. Bir dil en iyi ait olduğu kültür ortamında öğrenilir. Biz de Türkçe kurslarımızda öğrencilerimizle birlikte şehrimizde bulunan müzeleri, tarihi ve turistik mekanları ziyaret ediyoruz; yani dilimizle birlikte kültürümüzü de öğretiyoruz. Örneğin Cumhuriyetin kuruluşunu, Samsun’un tarihini ve kültürünü de anlatıyoruz. Böylece öğrencilerimiz hem Türkiye’yi hem de Samsun’u daha iyi tanımış oluyorlar. Öğrencilerimiz bu ziyaretlerden oldukça memnun kaldılar. Bu nedenle bu tür ziyaretlerimiz devam edecektir. Hatta bir köy ziyareti de programımıza dahil edilecektir. Bizim amacımız öğrencilerimize yalnızca Türkçeyi öğretmek değil; aynı zamanda tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerimizi de tanıtarak onları birer Türk dostu ve Türkiye sevdalısı yapmaktır.”
OMÜ-TÜRKÇE’de Türkçe öğrenen uluslararası öğrenciler de Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsüne, şehrin kültürel, tarihi dokusuna ve turistik mekanlarına hayran kaldıklarını ifade ettiler.

 

Kaynak: milliyet.com.tr

RizVN Login
Scroll to top