Tags: TÖMER  

Büyükşehir Belediyesi desteğiyle, Türkçe Öğretim Merkezi ve SAÜ Kırkpınar Turizm Meslek Yüksek Okulu İletişim Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği “Şiirler Türkçe Olsun” şiir okuma yarışması AKM’de gerçekleşti. Öğrenciler 25 farklı şiiri Türkçe okurken, Ahmet Dumanlı’nın “Anne Nasıl Bir Şey” şiirini seslendiren Kırgız Ulukbek Kalandarov birinci oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen “Şiirler Türkçe Olsun” şiir okuma yarışması AKM’de gerçekleşti. Sakarya Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) ve Sakarya Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu İletişim Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği yarışmaya 25 yabancı öğrenci katıldı. Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim gören ve aralarında Türkmen, Kolombiyalı, Kırgız, Bosna Hersekli, Moldovalı, Ruandalı, Fildişili, Nijerli, Somalili, Lübnanlı, Mozambikli, Makedon, Afgan ve Sırp öğrencilerin de yer aldığı yarışmacılar sahnede Türkçe şiirler seslendirdi.

 

Kırgız öğrenci 1. oldu
Yabancı öğrenciler Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli, Attila İlhan, Abdurrahim Karakoç, Ümit Yaşar Oğuzcan, Nazım Hikmet, Can Yücel ve Cahit Sıtkı Tarancı gibi şairlerin şiirleri başta olmak üzere 25 farklı Türk Şiirini seslendirdi. Jürinin değerlendirmesinin ardından Ahmet Dumanlı’nın “Anne Nasıl Bir Şey” şiirini seslendiren Kırgız Ulukbek Kalandarov birinci, Ataol Behramoğlu’nun “Aşk İki Kişiliktir” şiirini seslendiren Bosna Hersekli İlma Cohadzic ikinci, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın “Milyon Kere Ayten” şiirini okuyan Kolombiyalı Sebastian Ballen ise yarışmada üçüncü oldu.

Jüri hocalardan oluştu
Yarışmada oluşturulan jüri; Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mehdi Ergüzel, Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. M. Kemal Aydın, TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altun, TÖMER Müdür Yardımcısı Erdal Özcan, Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülsümin Hazer ve Türk Dili Bölümü Okutmanı Engin Ömeroğlu isimlerinden oluştu.

Dans ettiler
İlk üçe giren öğrencilere Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi’nin hediyeleri takdim edilirken jüri üyelerini temsilen SAÜ Öğretim Üyesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülsümin Hazer’e Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Koordinatörü Alpay Şirin çiçek takdim etti. Programın sonunda Türk ve yabancı öğrenciler sahnede kol kola dans etti.

RizVN Login
Scroll to top