Testler "Türkçestan – Türkçe Öğretim Merkezi" tarafından geliştirilmiştir.

Ücretsiz ve online bir testtir.

Testinizi seçin ve teste başlayın.

Çoktan seçmeli sorulara cevap verin.

Süre kısıtlaması yoktur.

Her seviyede 15 soru vardır.

Test bitiminde size yaklaşık yüzde puanı ve test sonucu bildirilecektir.

Testin bitiminde doğru ve yanlış cevapları görmeniz mümkün değildir.

 
Not:
Bu bir TÖMER Sertifika Sınavı değildir.
Sonuçlar sizin yaklaşık olarak seviyenizi gösterir.
Test sonuçlarını resmi veri olarak kullanamazsınız.

TDS® (Türkçe Dil Sınavı), Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen kişilerin Türkçe seviyelerini belirleyen, kur sınavlarına girmelerini sağlayan, Türkçe derecelerini sertifikalandıran bir internet tabanlı Türkçe dil sınavıdır.

Yabancı dil olarak Türkçe’nin öğretimine son yıllarda artan taleple birlikte eğitim ve öğretim alanında çok sayıda çalışma yapılmıştır. Ancak Türkçe’nin öğretimi henüz tam anlamıyla sistemli bir bütün haline getirilememiştir. Her Türkçe öğretim merkezi kendi oluşturduğu ölçme değerlendirme sistemiyle hareket etmekte ortaya farklı puanlama sistemleri çıkmaktadır. TDS® ile Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi yapan kurumlar arası birlik sağlamak, ölçme ve değerlendirme aşamasını sistemli hale getirmek ve Türkçenin öğretimine kalite kazandırmak amaçlanmıştır.

Anadolu Ajansı, başta basın mensupları olmak üzere herkesin istifade edebileceği "Türkçeyi Doğru Kullan" kitapçığı hazırladı.

Anadolu Ajansı, hem haberlerinde kullandığı doğru Türkçeyle hem de Türkçenin herkes tarafından doğru kullanılması için hazırlamış olduğu bu kitapçıkla Türkçenin doğru kullanımı konusunda örnek bir davranış sergilemiştir.

Kalıplaşmış hatalı yazımların doğrularını göstermeye yönelik rehber niteliği taşıyan bu kitapçığın ilk bölümünde, sıklıkla yanlış yazılan kelimeler ile doğru yazımlarına yer verilmiştir.

Turkcell Teknoloji Zirvesinde Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yerli dijital asistan "Yaani"nin ön tanıtımını yaptı.

Murat Erkan dijital asistan Yaani'yi kullanarak Türkçe

- Sorular sordu

- Randevu aldı

- Kahve yaptırdı

- Yemek siparişi verdi

- Şarkı dinledi ve daha fazlası...

Örnek uygulamalar ve detaylar için videoyu izleyebilirsiniz...

Millî Eğitim Bakanlığı ile TRT Genel Müdürlüğü tarafından haber spikerleri ile iş birliği yapılarak öğretmenlerin Türkçenin kullanımı ve diksiyon eğitimlerini içeren "Önce Türkçe” Projesi başlatıldı.

Bakan Selçuk, projenin MEB Şura Salonu'nda haber spikerlerinin de katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısındaki konuşmasına, "Sözün ustaları burada. Her bir kelimeyi nasıl konuşacağım konusunda hiç bu kadar tedirgin olmamıştım." diyerek başladı. Projenin adının "Önce Türkçe" olarak belirlenmesine ilişkin Bakan Selçuk, "Biz temenni makamı değiliz, biz ´keşke´ makamı değiliz, biz icraat makamıyız ve Türkçemizi korumak ve Türkçemize gereken saygıyı gösterme konusunda yapılması gereken ne varsa bunların hepsine adanmışlık seviyesinde bir yaklaşımımız var. ´Önce Türkçe´ derken bütün çocuklarımızdan, doğmamış çocuklarımızdan söz ettiğimizin farkındayız. Geçmişimizden, şimdimizden ve geleceğimizden söz ettiğimizin farkındayız." değerlendirmesinde bulundu.

RizVN Login
Scroll to top