Türkçe, Türkçe Öğretimi, Türkçe Öğretmeni İlanı, Türkçe Okutmanı İlanı, Yunus Emre Enstitüsü Personel Alımı İlanı, Türkiye Maarif Vakfı Personel Alımı İlanı, Türkoloji Bursları, Türkçe Yaz Okulları, Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programları  gibi Türkçeyle ilgili her türlü duyurulara bu sayfada yer verilmektedir...

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortaklaşa, yurt dışında yaşayan gençlerimize yönelik “Yurtdışı Türkler Gençlik Kampı” programı her sene düzenlenmektedir.

19-25 Nisan 2019 tarihleri arasında Kastamonu ve Antalya şehirlerinde düzenlenecek program, yurt dışında yaşayan 18-25 yaş arasındaki tüm gençlerimizin başvurularına açıktır.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından 18 Mayıs 2019 tarihinde  yurt dışında Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde ve Türkiye'de Ankara'da Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) yapılacaktır.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından uluslararası ölçekte gerçekleştirilecek sınava Türkçe öğrenen ya da Türkçe seviyesini ölçmek isteyen herkes katılabiliyor.

Başarılı olan adaylar Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanıyor.  

Türkçe Yeterlik Sınavı; Okuma 25, Dinleme 25, Yazma 25, Konuşma 25 olmak üzere toplamda 100 puan üzerinden değerlendirilir.

Sınavda her bir beceri alanından en az % 50 (12.5 puan) oranında başarı sağlamak koşulu ile toplamda 55-70 arası puan alan adaylara B2, 71-88 arası puan alan adaylara C1, 89-100 arası puan alan adaylara ise C2 Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir. 

Başvuru Tarihleri: 18 Mart 2019 - 19 Nisan 2019

Sınav Tarihi: 18 Mayıs 2019

Sınav Saati: 10.00

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkçe yetkinliklerini ile ifade kabiliyetlerini artırmak ve Türk Diasporasına özgü edebiyat alanında yeni açılımları teşvik etmek amacıyla “YTB Türkçe Ödülleri” yarışması düzenliyor. Farklı alanlarda ilan edilecek programla birlikte Türkçenin doğru, düzgün ve yaygın olarak kullanılması hususunda bir farkındalık oluşması hedefleniyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Dil Öğretimi ve Araştırma Merkezi 4-22 Şubat 2019 tarihleri arasında "Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Sertifika Programı" düzenliyor.

Programa; üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı ve Çağdaş Türk Lehçeleri, Eğitim Fakültelerinin Türkçe Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ile Halk Bilimi Bölümü son sınıf öğrencileri, mezunları ile bu alanlarda yüksek lisans veya doktora yapanlar, mezuniyeti farklı alanlarda olup ilgili programlardan birinde yüksek lisans veya doktora yapanlar, Filoloji bölümlerinin (İngiliz Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, vs.) son sınıf öğrencileri ve mezunları başvurabilir.

Türkçe üzerine gerçekleştirilen en büyük sempozyum olan ve her yıl yüzlerce bilim adamını bir araya getiren, sunulan bildiri ve yapılan panellerle ses getiren "Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu" bu yıl 16-18 Ekim 2019 tarihleri arasında, Milli Mücadele'de ilk adımın atılışının 100. yılı anısına Samsun'da gerçekleştirilecektir.

RizVN Login
Scroll to top