Ulu bir dağın zirvesine çıkmayı hedefleyen bir kartal düşünün: dağın zirvesine ne kadar sürede ulaşabileceğine ilişkin bir soruya verilecek yanıt, kartalın nasıl bir yol veya yöntem takip edeceğine bağlı olarak değişecektir. Eğer kartal, kanatlarını kullanarak uçma yolu/yöntemini takip ederse dakikalarla ifade edilebilecek kısa bir zaman zarfında zirveye ulaşabilir. Ancak ayaklarını kullanması durumunda aynı zirveye ulaşması günler, haftalar sürebilir; hatta tırmanma parkurunun sarplığına göre hiçbir zaman ulaşamayabilir.

Hiçbir kuş (kanatları işlevselken) ikinci yöntemi kullanmayı düşünmez; doğal olarak sahip olduğu muhteşem yeteneği sayesinde uçmanın keyfini çıkararak zirveye kısa zamanda ulaşır. Kuşlara nispeten çok daha gelişmiş bir akla sahip insanoğlu ise her nedense benzer durumlarda —yabancı dil öğrenimi gibi — doğal olmayan yolları/yöntemleri kullanmayı tercih edebilmektedir. Bu aslında yanlış bir tercihten öte, tercihsizlik yanılgısından kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle yabancı dil öğrenen birçok yetişkin insan, çocukken sahip oldukları doğal dil yetisinin belirli bir yaştan sonra işlevselliğini yitirdiğini düşünmekte ve bu yanlış algılamanın sonucu olarak kanadı kırık bir kuş gibi sarp yokuşlarda nefesini ve enerjisini tüketmektedir. Makalemizde, bu yanlış tercihin veya tercihsizlik algısının nedenleri irdelenecek, doğru ve doğal tercihin ne olduğu incelenecektir.

MAKALENİN TAMAMI (PDF) İÇİN TIKLAYINIZ...

 

Makale Alt Başlıkları

Anadil Edinimi ve Dil Edinim Cihazı

Çok dilliliğin cenneti: Afrika

Edinme-Öğrenme Ayrımı

Dil Edinim Cihazını Harekete Geçiren Etken: Anlaşılabilir Mesaj

LAD Bilinçli Öğrenme Müdahelelerinden Bağımsız Çalışır

Bilinçli Öğrenme Yarardan Çok Zarar Getirebilir

Öğrenmenin Rolü Ne Olmalıdır?

Gramer Çalışırken Dikkat Edilecek Hususlar

Bilinçaltı Gramerini Geliştirmede Takip Edilecek Yol

Yabancı dil nankör müdür?

Edinim süreci nasıl hızlandırabilir?

Edinim Sürecini Hızlandıran Mesajların Özellikleri

Edinim Sürecini Hızlandıracak Mesaj Kaynakları

a. Basitleştirilmiş Hikaye Kitapları (Graded Readers)

b. Orijinal Romanlar ve Sesli Kitaplar (Audiobooks)

c. Dinleme Setleri

ç. Orijinal Filmler

d. İnternet

e. Sanal Dünya ve Oyunlar

SONUÇ

KAYNAKÇA

 

 

Yazar: Hasanbey Ellidokuzoğlu - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Mevcut haliyle henüz herhangi bir yerde yayımlanmamış olan bu makaleyi (içeriğini değiştirmemek ve başka bir yazar ismiyle yayımlamamak şartıyla) dil öğrenimi/öğretimine katkıda bulunmak üzere kullanabilir/paylaşabilirsiniz. Konuyla ilgili yorumlarınız ve varsa sorularınızı This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine gönderebilirsiniz.

Yorum ekle


Scroll to top